”Kära ni,
Den här utställningen kretsar kring verket Tomatproblemet, vilket består av 51 tomater i keramik som i matbutiker har blivit utbytta mot 51 organiska. En lertomat har placerats i fickan för att i affären bli utbytt mot en riktig. Tomaterna har sedan, i brist på ideér om vad jag skulle göra med dem, legat i min ateljé och regelbundet blivit utbytta mot nya, fräscha och på så vis blivit en stående rutin i min praktik.
Projektet föddes ur fascinationen för vad utställningsrummet gör med de objekt som befinner sig i det. För sju år sedan, i början av min kandidatutbildning, placerade jag en konstgjord tomat i ett utställningsrum. När utställningen hade öppnat bytte jag ut den mot en vanlig från en matbutik. Detta blev starten för Tomatproblemet som med tiden skiftat fokus från att handla om frågor kring språk, verklighet och sanning till att undersöka premisser och strategier för en konstnärlig praktik och dess transaktioner med den verklighet som kommer med vardagslivet.
Inför den här utställningen har jag funderat mycket på hur man ställer ut ett problem. Jag har landat i att det nog görs bäst genom att skapa ett. Jag skulle därför vilja be er om hjälp med att byta ut dessa 51 tomater i keramik mot 51 organiska, hjälp mig att lösa mitt problem genom att ställa till med ett nytt.
Tack!
Bästa Emma”
Om konstnärskap
Astners konstnärskap grundas i ett intresse för vad som utgör det sociala, varför hon hela tiden försöker skapa kontakt genom sin praktik. Hon använder olika typer av inbjudningar som utgångspunkt för möten och situationer att utvecklas, där främlingar blir rollinnehavare som driver verken framåt någonstans i gränslandet mellan dokumentation och fiktion. De senaste åren har hon genom ljud, film, text och performance utforskat mötet och situationen som material.
Emmas projekt består av narrativa processer som på ett eller annat sätt blir utsatta för olika krafter – personer, omständigheter eller tillfälligheter. De består av underliga eller absurda handlingar i vardagslivet, ofta utan publik, ibland med slumpmässigt utvalda åskådare och deltagare. Intentionen är att dessa gester ska fungera som frågetecken, att de ska utmana sådant vi tar för givet genom att sudda ut gränsen mellan vad som är och vad som skulle kunna vara, den verklighet vi tror vi lever i och den vi skulle kunna leva i.
Emma har en kandidatexamen från Konsthögskolan i Oslo och en masterexamen från Piet Zwart Institute i Rotterdam. Hon är curator i och initiativtagare till filmforumet FetFilm (www.fetfilm.se).
Utställningsperioden: 20/4-2/6 2024!


