En gång i månaden finns möjlighet att först äta frukost i vårt café för att sedan ta kaffekoppen med sig in i salongen. Det går också bra att skippa frukosten och komma direkt till visningen.
Denna gång visar vi den alldeles nya dokumentären om Cornelis Vreeswijk. Filmen startar kl 10.30 och innan dess serveras frukost i caféet från kl 9.30 för de som förköper den kombinerade film+frukost-biljetten. Dessa biljetter är begränsade till 25 i antal för att alla ska få plats i caféet. Resterande 75 biljetter går att köpa som vanliga biobiljetter och då är man välkommen kl 10.15 då vi öppnar dörrarna till salongen. Båda varianterna av biljetter släpps till försäljning online här på hemsidan.
Snart fyrtio år efter sin död är Cornelis Vreeswijk fortfarande en av svensk musiks största ikoner. Den fattige invandrarkillen från Holland blev folkkär när han moderniserade den svenska visan i mitten på 60-talet. Samtidigt kämpade han hela sitt liv med missbruksproblem och ett stormigt privatliv som ofta hamnade på löpsedlarna.
Med hjälp av nyupptäckt arkivmaterial tecknar denna dokumentär ett nära porträtt av en artist som in i det sista ville ge röst åt samhällets svaga och trasiga. Kanske för att han, trots sina framgångar, alltid var en av dem.
Magnus Gertten, Sverige 2023, 1 h 45 min, barntillåten
Visas söndag 19 november kl 10.30 (som frukostbio), söndag 26 november kl 17.00 och onsdag 29 november kl 19.30.


