Upp som en sol och ner som ett stjärnfall. Brian Jones var en av medlemmarna som grundade The Rolling Stones, men livet som rockstjärna tog för hårt på honom, och bara några veckor efter att han lämnat bandet hittades han livlös i sin swimmingpool.
Musikdokumentären The Stones and Brian Jones går på djupet med Jones kreativa insatser och formande av vad som skulle fortsätta vara världens största rockband i minst 60 år framåt.
Filmens regissör Nick Broomfield har tidigare levererat dokumentärer som Marianne & Leonard: Words of Love och Last Man Standing: Suge Knight and the Murders of Biggie and Tupac. I denna nya film blandar Broomfield nutida intervjuer (med exempelvis Bill Wyman och gamla flickvänner) med tidigare ej visat material både från spelningar och privatliv. Och som fond finns hela 60-talet med allt vad det innebar.
Nick Broomfield, Storbritannien 2023, 1 h 33 min, 15 år (11 i vuxens sällskap)
Visas lördag 2 mars kl 19.30.


